Naslovnica Crna hronika Neviđeni požari u Americi, ima mrtvih: U narednim danima prijeti rekordan toplotni...

Neviđeni požari u Americi, ima mrtvih: U narednim danima prijeti rekordan toplotni val

požari u americi

Stravični požari u Americi koji uništavaju sve pred sobom.

Šumski požari u Americi odnosno na zapadu SAD-a i bilježe se rekordne temperature. Mnogi građani morali su napustiti svoje domove, a vatrogasci se s požarima bore u ekstremnim uslovima.

Dvoje vatrogasaca poginulo je u padu aviona. U Arizoni im je odana počast. Sve se dogodilo jučer oko podne po lokalnom vremenu, a više informacija nije poznato.

Na sjeveru Nevade, nedaleko od granice s Kalifornijom, došlo je do masovne evakuacije zbog izbijanja požara koje su uzrokovali udari groma. Jedan požar, koji se u periodu između petka i subote više nego udvostručio, stvorio je ogroman oblak dima i pepela koji je u kombinaciji s vremenskim uslovima stvorio vlastite munje, piše LA Times.

U Oregonu se požar razbuktan jakim vjetrom u Nacionalnoj šumi Fremont-Winema udvostručio na 311 kilometara kvadratnih. Većina vode ispari prije nego što padne na tlo Požari također prijete električnim kabelima koji šalju električnu energiju do Kalifornije.

Službe pozivaju građane da štede električnu energiju. U Dolini smrti u Kaliforniji u petak su izmjerena 54.4 Celzijeva stepena i slična se vrućina očekuje i ovaj vikend. Milioni ljudi u SAD-u žive pod upozorenjem na ekstremnu vrućinu. Nacionalna meteorološka služba stanovnicima je savjetovala da piju puno vode i borave u klimatiziranim prostorima.

Temperatura u Dolini smrti u petak se podudarala s onom zabilježenom u augustu 2020., za koju neki tvrde da je najviša temperatura ikad pouzdano zabilježena na Zemlji.

Temperatura od 56.7 Celzijevih stepeni registrovana je 1913., ali to osporavaju klimatski stručnjaci. Vatrogasci koji se bore s brojnim šumskim požarima u regiji kažu da je zrak toliko suh da većina vode koju zrakoplov ispusti kako bi ugasio plamen ispari prije nego što padne na tlo.

Stručnjaci kažu da se očekuje kako će klimatske promjene povećati učestalost ekstremnih vremenskih uslova. Pomor morskih životinja na zapadu Kanade Ali situacija nije kritična samo u SAD-u.

Podsjetimo, deseci hiljada školjki, zvjezdača i puževa doslovno su skuhani za vrijeme rekordnih vrućina u Kanadi. Chris Harley, morski biolog sa Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji, osjetio je smrad na plaži Kitsilano u Vancouveru. Za kanadski CBC rekao je kako je bio zapanjen onim što je pronašao. Britansku Kolumbiju pogodile su rekordno visoke temperature, a najviša temperatura izmjerena je 29. juna – iznosila je 49.6 Celzijevih stepeni. Nije jasno kada su školjke uginule.

Harley je rekao da većina stradalih vrsta može podnijeti temperature do 30 Celzijevih stepeni. Uticaj  na kvalitet vode Stradanje ovih životinja privremeno će uticati na kvalitetu vode na tom području. Naime, neke školjke filtriraju more, rekao je Harley.

Također, rekao je da bi više od milijardu malih obalnih životinja koje žive uz pogođenu obalu Sališkoga mora, inače mora Tihog oceana, moglo umrijeti.

Temperature u Kanadi bile su toliko ekstremne da su šumski požari stvorili pirokumulunimbuse, oblake koji mogu generirati tornada i munje te tako prouzrokovati požare.

Ovo nije prvi put da je toplinski val izazvao ovakvu situaciju. U Bodega Headu, zaljevu na kalifornijskoj obali, toplotni val 2019. prouzrokovao je najveći pomor dagnji ikad. (Index.hr)

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime