Da biste živjeli dugo morate živjeti zdravo, to znači i da se hranite zdravo. Ishrana za dugovječnost ima svoja pravila i trebate ih se držati u namjeri da budete zdravi i vitalni.
Elem, za one koji žele da dožive stotu, evo istraživanja koje je došlo do zaključka da samo ovakav vid ishrane produžava život:
1. Neka se vaša ishrana zasniva na što više zeleniša. Po mogućnosti do 90 %!
Po pravilu, ljudi koji dožive sto godina ili više jedu mnogo različitih vrsta baštenskog povrća i mesnatog zelenog lišća(posebno spanaća, zelene salate, listova cvekle, blitve i raznog kupusa)- naravno, u sezoni .
Kada je svježe povrće nije dostupno, jede se fermentisano povrće poput turšije i kiselog kupusa, žitarica, voća, oraha i sjemena.
Namirnice koje tope masnoću i održavaju vašu liniju
Nikako ne smijete da zaboravite na masline i maslinovo ulje. Naučne studije pokazuju da redovna konzumacija maslinovog ulja povećava nivo dobrog holesterola u krvi i, shodno tome, smanjuje nivo lošeg holesterola.
Većina stogodišnjaka meso jede samo tokom velikih praznika i to u malim količinama. Ishrana za dugovječnost definitivno ne podrazumijeva čestu konzumaciju mesa.
3. Ograničite potrošnju ribe
Nije zdravo jesti velike količine bilo koje hrane. Riba je meso i nju ne treba konzumirati često. Stoga se suzdržite kada je reč i o ovom proizvodu.
4. Jedite dosta mahunarki
Neka pasulj i leća budu barem jednom nedjeljno dio vašeg jelovnika. Mahunarke u prosjeku imaju oko 21% proteina, 77% složenih ugljenih hidrata i samo nekoliko procenata masti. Budući da sadrže puno zdravih vlakana, stvaraju osjećaj sitosti, što će spriječiti unos nezdrave hrane.
CELER: Sok od celera je čudesni napitak za zdravlje!
5. Ne jedite slatkiše!
Pitajte bilo kog stogodišnjaka da li voli da jede slatkiše, odgovor će biti NE! Ako želite da doživite duboku starost, na slatkiše zaboravite.
6. Užina – orasi
Mogu biti bademi, orasi, lješnjaci, sjeme bundeve, sjeme suncokreta i td. Ali i u tome dozirano. Orašasti plodovi su kalorični i ne biste smjeli pojesti velike količine.
7. Bijeli hljeb izbacite iz ishrane.
Kao i onaj koji sadrži kvasac. Jednostavno, umjesto bijelog hljeba, jedite onaj beskvasni, napravljen od crnog brašna.
8. Pokušajte da pijete što više vode!
Izbacite iz upotrebe gazirane napitke. Stogodišnjaci obično piju mnogo vode, vina, kafe i čaja.
9. Počnite da jedete cijelu, prirodnu hranu.
Što manje termički obrađenu hranu. Ako već spremate ručak, neka to bude kombinacija tri namirnice, ne više od toga. Ishrana za dugovječnost podrazumijeva unos što više neprerađenog voća ili povrća, ukoliko je moguće i da se termički ne obrađuje prije upotrebe ili jako kratko.